• Uye Ol

Shusaku, (Kuwabara Torajirō, 6 Haz. 1829 - 10 Ağus. 1862)

    Hiroşima Bölgesi'nin (Japonya) Onomichi kasabası yakınındaki Innoshima Adası'nda, bir tacir olan Kuwahara Wazo'nun oğlu olarak dünyaya geldi. Bölgenin daimyosu Lord Asano kendisiyle bir oyun oynadıktan sonra onunla ilgilenmeye başladı ve bir profesyonel seviyesindeki kendi özel eğitmeni rahip Hosenji Hoshin ile çalışmasına izin verdi. Shusaku’yu henuz bir ogrenci iken onu goren Jowa, Shusaku’nun gelecek yuzelli yilin en buyuk Go yetenegi oldugunu soylemekten kendini alamaz.

    

    1846’da 8 dan olan Gennan 4 dan olan Shusaku ile oynamayi kabul eder. Bu Shusaku icin cok buyuk bir onurdur. Bu macta Shusaku iki handikap alir. 102. hamlede Genan oyunu durdurur ve Shusaku ile aralarinda iki handikaplik bir fark olmadigini ifade eder. Bunun uzerine Shusaku siyah olmak uzere oyuna handikapsiz tekrar baslanir. Macin ilk gunu Genan’in ustunlugu ile gecer. Macin ikinci gununde Shusaku Go tarihinin en meshur hamlesini, “kulak kizartan hamle” yi yapar. Bu hamle gercekten de Genan’in kulaklarini kizartir, ve oyunu Shusaku’nun leyhine cevirir ve yenmesini saglar. Oyunun sonunda Genanin yorumu Shusakunun 4 degil  aslinda 7 dan oldugudur.

    Shusaku, 1849 yılındaki  Kale Oyunları'nda (Oshirogo) üst üste 19 başarılı galibiyet alarak elde etmiş olduğu mükemmel skorun ardından "Yenilmez Shusaku" takma adını almıştır. Ancak kimileri onun, kurallar gereği kale oyunlarına katılmayan hocası Hon'inbō Shuwa'dan daha güçlü olmadığını söylemektedir. Shusaku, hocasına duymakta olduğu saygıya ilaveten, aralarında belirgin bir seviye farkı bulunmamasına karşın hocasına karşı beyaz taşlarla oynamayı kabul etmemiştir. Örneğin Shusaku Ota Yuzo'ya karşı skor bazında önde olduğu halde kendisini sıkı bir rakip olarak görürken Shuwa onu kolayca yenmekteydi. Shusaku, Hon'inbō Dosaku (1645-1702) ile birlikte kendisine "Go Azizi" (Kisei) unvanı verilen iki go oyuncusundan biridir. Unvan öncelike Honinbo Jowa için uygun bulunmuşsa da politik manevralarından dolayı Shusaku'ya verilmiştir.

    Shusaku, donemin en iyi oyuncularinda Yuzu’yu ve hocasi Honinbo Shuwa’yi da ileri tarihlerde yenmeyi basarir. Siyah tasi aldiginda Shusaku’nun yenilmez oldugu soylenir. Bunun nedeni 1840 yilinda buldugu Shusaku açılışıdır.

    Shusaku açılışı, go oyununda Siyah taşlar için kullanılan geleneksel bir fusekidir. Honinbo Shusaku tarafından (keşfedilmemiş ama) geliştirilerek kusursuz bir biçime sokulmuştur

    Shusaku açılışı, varyantları ile birlikte 1930'lu yıllarda komi kuralı tanımlanıncaya ve shinfuseki önderliğinde çok önemli gelişmeler katedilinceye kadar neredeyse bir yüzyıl boyunca fusekiteorilerinin temelini oluşturmuştur. Ancak bu açılışın günümüz profesyonel oyuncuları tarafından komisiz oyunlarda hâlâ kullanılıyor oluşu ne kadar etkili olduğunun bir kanıtıdır.

Gunumuzdeki profesyonel oyuncularin ilk gorevi Shusaku’nun oyunlarini incelemektir.

 

 

Haber ağımıza katıl

Bizi takip et

İletişim

www.gooyunu.com :

İstanbul, Türkiye

Telefon:

(505) 335-2074

Email:

iletisim@gooyunu.com

"; urchinTracker(); /* ]]> */