• Uye Ol

GO Kavramları-3

   GO oyununa ve hayata dair çok temel kavramları içinde barındıran durumları go tahtasında paylaşacağımız satırlara hoş geldiniz. Atari,önce yaşam, feda, fuseki, sente, aji, ko, tenukiv.b. Oyundaki seviyeler basitçe sayısal ölçütlerin karşılığı gibi görünse de esasen bu kavramların özümsenmesinin karşılığıdır. Kavramların adını duymak her seviyede oyuncuya mahsus bir durumdur fakat kavramları oyununuzda kullanmaya ihtiyaç duymak dönem dönem belli seviyelerde gerçekleşir. Ve daha sonra seviyeniz geliştikçe kavramların içlerinin daha dolduğunu düşünürsünüz. Bir süre sonra özümsenen kavramlar sizin için, son model araba resmi olmaktan çıkar ve arabanın vitesi haline gelir.Duymak, fikir edinmek, bilmek, öğrenmek, özümsemek.

Reel bir kayıp kaçınılmazsa sakin bir tenuki çoğu zaman iyi bir tercihtir. Herşey bir merhaba ile başladı, içi boşaltılan kavramların zenginleşitiği günlere umutla… İyi oyunlar. 

Bu makalede AJİ'nin GÜCÜ ve KO TAKASI


AJİ'nin GÜCÜ

    Teknik olarak ölmüş ama tahtadan kaldırılmamış taş ya da taş gruplarının tahtada ki var olma enerjisi de diyebiliriz, tahtada varolmasından kaynaklanan, aynı renk sahibine sağladığı potansiyel tehditler de diyebiliriz.


    Aji başlarda kelime olarak dahi ender duyulan, şayet ortak çalışma toplantılarına uğruyorsanız kısa-orta sürede biraz daha duyma imkanınız olan, 7k seviyesine kadar nerdeyse diğer kavramları uygulamaya çalışmaktan “aji” kavramını pek aklınıza dahi getirmediğiniz genelde 5k sonrasında anlamaya çalıştığınız, 3k seviyesi ile tanıdığınız, 1k olmanızla ihtiyacınızlarınızı karşılamak üzere kullandığınız, dan seviyesindeki oyuncular için ise çoğu zaman bir problem çözümü ya da büyük alanlara neden üretebilecek fedaların aji gücünden kaynaklanarak planlarına ulaşmasını sağlayan bir değişkendir. Yasunari Kawabata’nın Go ustası adlı kitabında usta’nın Otake’ye karşı yaptığı 112. hamle yapıldığında izleyen yorumcular tarafından çok büyük bir anlamla karşılanmamış gazete de yayınlandığında ise bir çok oyuncu garip karşılamış hatta usta’nın o dönemdeki sağlık problemlerine bağlı yorumlayanlar bile olduğu belirtiliyor. Bu hamle rakip alana baskı yapan, tahtadan kaldırılması için rakibin 3 hamle yapması gereken yorumcular tarafından dahi oyun sonlarına doğru anlaşılan bir kesin feda hamlesiydi. Usta, Otake’ye kaybettiği bu maçta bir çok go oyuncusuna ajinin gücü dersi vermişti. Tahtadan kaldırılmamış her taşın en az bir nefes alma kanalı vardır ve taşın konumuna göre bizim için çok yeni gelişimlere sebep olabilir.


    Kaybettiklerimiz tahtada kaldığı sürece sadece esirdir, kurtarılabilir ya da başka taş veya gruplarına kendi enerjisini aktarabilir. Tahtadaki her taşımız bir asker, her alan noktamız bir vatan toprağı kadar değerlidir. Hiçbir şey karşılıksız feda edilmez. Karşı tarafın elde etmeyi başardığı her organımızın ise hala bize destek verme ihtimali yüksektir. Bu ihtimali red ederek ya da göz ardı ederek kyu seviyelerinden öteye geçmek ya gereksiz enerji ya da imkansızdır.


KO TAKASI

    Siyah ve beyaz taşların sonuza dek birbirini tahtadan kaldırabileceği sonsuz döngü durumu. Bu durumun engellenmesi gerekir.Ko poziyonundaki ilk taş tahtadan kaldırıldıktan sonra sıra geçen taraf tahtada başka bir noktaya hamle yapmadan tekrar ko pozisyonundaki rakip taşı tahtadan kaldıramaz. Her ne kadar sonsuz döngüyü kırmak için olduğu basitçe tarif edilse de ko, oyundaki en dinamik kavramlardan biridir ve tahtadaki başka bir değeri, konun kapatılması ile takas etmenizi sağlar. Ko genelde ya bir kriz oluşturmak yada bir krizin çıkış aracı için kullanılır. Ko kriz içinde olan bir tarafın kayıplarını başka değerler ile takas etmesini sağlayabilirken krizi fırsata dönüştürme imkanı tanır. Ko belkide bir çok oyuncunun 5k seviyesine kadar genellikle kaçındığı, oynamaktan sıkıldığı bir durumdur,”– ay yine mi ko oynıcaz” ya da “– şimdi hiç senle ko oynayamam” gibi seslerin yükseldiğini duymak normal bir durumdur. Ko çoğu zaman uçuruma sallanırken size gönderilen bir halattır bu konudaki farkındalığın gelişmesi 5k seviyesi ile başlar 3k seviyesinde “–gerçekten öyleymiş olur” ve dan seviyesi ile oyununuzun ve çözümlerinizin değişmeyen bir parçasıdır.


    Aşağıda kyoka denilen bir türde Honinbo Sansa (Honinbo ünvanını taşıyan ilk kişi) tarafından ölüm döşeğindeyken yazılmış şiir, kendi ölümünü konu alıyor:


Go narabaya     (Eğer bu Go olsaydı)
Ko ni mo tatete     (Bir Ko savaşına başlar)
İku beki wo     (Ve kesinlikle yaşardım)
Shinuru michi ni wa     (Ama ölümün yolunda)
Te hitotsu mo nashi     (Geriye hiçbir hamle kalmıyor)

Haber ağımıza katıl

Bizi takip et

İletişim

www.gooyunu.com :

İstanbul, Türkiye

Telefon:

(505) 335-2074

Email:

iletisim@gooyunu.com

"; urchinTracker(); /* ]]> */