• Uye Ol

GO Kavramları-4

     GO oyununa ve hayata dair çok temel kavramları içinde barındıran durumları go tahtasında paylaşacağımız satırlara hoş geldiniz. Atari,önce yaşam, feda, fuseki, sente, aji, ko, tenukiv.b. Oyundaki seviyeler basitçe sayısal ölçütlerin karşılığı gibi görünse de esasen bu kavramların özümsenmesinin karşılığıdır. Kavramların adını duymak her seviyede oyuncuya mahsus bir durumdur fakat kavramları oyununuzda kullanmaya ihtiyaç duymak dönem dönem belli seviyelerde gerçekleşir. Ve daha sonra seviyeniz geliştikçe kavramların içlerinin daha dolduğunu düşünürsünüz. Bir süre sonra özümsenen kavramlar sizin için, son model araba resmi olmaktan çıkar ve arabanın vitesi haline gelir.Duymak, fikir edinmek, bilmek, öğrenmek, özümsemek.

Reel bir kayıp kaçınılmazsa sakin bir tenuki çoğu zaman iyi bir tercihtir. Herşey bir merhaba ile başladı, içi boşaltılan kavramların zenginleşitiği günlere umutla… İyi oyunlar. 

Bu makalede JOSEKİ ve KAZANDIĞIN OYUNU KAZANMAK


JOSEKİ


    Sonlandığında taraflara eş değerde kazanımlar sağlayan bir dizi köşe hamleleri. Oyunun kurallarını öğrenen birinin en fazla duyduğu kelimelerden biri olan Joseki ile oyuncular genellikle 15k seviyesi civarında bilinmesinin zorunlu olduğu yanılgısıyla tanışırlar. Profesyonel oyuncuların geliştirdiği bu kavramdaki en temel esas dizinin tarafların eş değerde kazanımları ile sonlanmasıdır.


    Genelde fuseki (açılış) safhasında köşedeki bir taşa yapılan atak ya da yaklaşma hamlesine verilen cevap ile devam eden dizi, taraflardan birinin diğerinden daha üstün bir kazanımı ile sonlanmış ise az kazanım sağlayan kişi dizi içindeki bir ya da birkaç hamlesinde mutlaka hata yapmıştır ve bu bir joseki değildir. Oyundaki denge kavramının en belirgin hali ile sergilendiği joseki yanlış oynanmış ve diğer taraf tarafından cezalandırılmıştır.


    Joseki bilmeden oyunda gücün artmayacağı yada gelişme olamayacağı bilgisi kesinlikle yanlış ve ufku sonsuza ulaşan bu oyunu modellemeye çalışan kolay ve popüler bir çıkarımdır. Az çeşitte ve çeşitlerin sınırlı varyasyonlarında joseki ezberlemeye çalışmak ve bilgiyi her pozisyonda kullanmaya çalışmak oyunculara faydadan ziyade ayak bağı olmaktan başka bir sonuç üretmez. Pozisyona göre hangi josekinin tercih edileceği bilgisi josekinin bilinmesinden daha az önemli değildir. Bu iki öğreti anahtar ve kilit ilişkisi gibidir. Biri olmadan diğerinin pozitif kazanım sağlaması sadece tesadüftür. Oyuncu joseki öğrenmeyi tercih ediyor ve bu süreç için kısıtlı zaman ayırabiliyorsa birçok poziyonda kullanılabilecek temel josekileri öğrenmesi ve bunu fazla oyun oynayarak deneyimleyip başlaması kavramı özümseme yolunda verimli bir başlangıç olabilir.


    Josekilerin kusursuzluğunu ezberlemek kadar herhangi bir hamleyi taraflardan birinin hatalı yapmasına karşılık bu hamlenin cezalandırılmasını bilmek te önemlidir. Kısa bir dönem içinde joseki ya da josekiler ezberlemeye çalışmaktansa joseki kavramını özümsemeyi uzun bir sürece yaymak yerinde bir seçim olacaktır. Joseki bir geminin dümeni gibidir. Yönelmeyi istediğiniz sonuç için doğru yönü ve uygun rotayı tercih etmeniz verimli çıkarımlar elde etmek için makul yoldur. Yön tercihiniz sabit olmak kaydı ile farklı rotalarla da gidilecek noktaya ulaşmak mümkün olabilir fakat aynı noktaya ulaşmak için yanlış yön seçmek çok büyük bir enerji kaybıdır. Ve enerji tüketimi sonlu bir değişkendir.


    Joseki ip üstünde yürümekse, yanlış bir kas hareketinde ip üstünde yürüme cürretini gösteren kişiyi düşürmekte ipin görevidir. Kendinize yeterince analiz etme fırsatı sağlarsanız birçok josekiyi bilebilir ve dizileri kusursuz sürdürebilirsiniz.


Meijin, joseki bilmez.


KAZANDIĞIN OYUNU KAZANMAK


    Çoğu oyuncuya ilk duyduğunda garip gelen bu kavram lider olmayı ya da önde olmayı yönetebilme becerisinin önemini ön plana çıkartmaktadır. Oyun başlangıcından itibaren sonlanana kadar geçen süreçte puan olarak gerideyken oyuncunun motivasyon olarak diri olması çoğu zaman karşılaşılan, hatta süreci yönetmek için bir oyuncuda olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Geride olunan bir süreçte sağlıklı tercihleri yapabilmek ve makul karar verebilmek için motivasyonel diriliği korumak ne kadar önemli ise süreç içinde puan olarak önde olduğumuz bir durumda motivasyonel durumdaki ciddiyeti diri tutabilmekte en az o kadar önemlidir. Süreç içinde puan olarak önde olmanın sonuca reel olarak katkısının pozitif olması, bu sürecin sürdürülebilir olarak sonuca kadar devam ettirilmesi ile mümkün olabilir.


    Bir çok oyuncu için puan olarak öndeyken motivasyonel diriliği korumak daha çok çaba harcanması gereken bir durumdur. Bunu “sıfırın kaybedecek bir şeyi yoktur ama birin kaybedilebileceği bir şeyi vardır”, olarak da açıklayabiliriz. Dolayısı ile bir şeyin kaybedilmesinin olağan olduğu bir durum ile kaybedilmesinin olağan dışı olduğu iki durumu kıyaslarsak ikinci süreci yürütmenin daha stresli olması kaçınılmazıdır. Stres altında makul karar vermek kesinlikle daha zordur. Bu nedenden dolayı süreç içinde puan olarak önde olduğumuz bir oyundaki taşıyacağımız risk oranımızı daha aşağılara çekmek, mümkün olduğunca karşı tarafı gözlemeye dayalı bir oyun akışını izlemek, çok radikal olmasada kendimizi daha güvenli pozisyonlara yöneltmek makul tercihler olacaktır.


    Süreç yönetiminde üretilen stratejilerde tahtadaki genel puan durumumuz çok önemlidir. Süreç çok önemlidir ama sonucu puanlar belirleyecektir. Tahtadaki puan durumumuzu devamlı takip etmeli ve sızma, savunma, atak, risk, alan büyültme, alan küçültme gibi konulardaki temel tercihlerimizi bu doğrultuda vermeliyiz. Puan olarak geride olan bir oyuncu asla kazanma isteğini azaltmamalı, puan olarak önde olan bir oyuncu ise asla oyunun bitmediğini unutmamalıdır. Lider olmak keyifli, fakat yönetilmesi önemli bir olgunluk ve enerji gerektiren bir pozisyondur.

Haber ağımıza katıl

Bizi takip et

İletişim

www.gooyunu.com :

İstanbul, Türkiye

Telefon:

(505) 335-2074

Email:

iletisim@gooyunu.com

"; urchinTracker(); /* ]]> */