• Uye Ol

GO Oyunu'nun kişisel gelişim üzerine etkileri

 

 Go kadim çağlardan bu yana sadece hoş vakit geçirmek ve beyin jimnastiği yapmak için kullanılmamıştır. Aynı zamanda içinde bulundurduğu dinamiklerle sorgulamayı ve bireyi erdemli davranışlara sevk ederek, bireyin ve toplumun yaşam kalitesini en üst seviyelere çıkarmayı öncelikli hedefleri arasına almıştır.

 

Oyunun tasarımı ve mimarisi çok basit görünse dahi, felsefi derinliği ile insanoğlunun müthiş zekâsının inanılmaz bir ürünüdür.  Öyle ki Go ile tanıştıktan sonra dünyanın yedi harikasının bile bu oyunun gizemli dünyasının yanında çok basit kalacağını söyleyebiliriz.

Peki Go oynamak bireyin kişisel gelişimini ne ölçüde etkiler?

 Yazar: Ender TÜCCAR

Aslında bu bakmak ve görmek arasındaki fark gibidir. Goban* a baktığınızda sadece siyah ve bayaz taşlar görürüsünüz ve oyunu matematiksel ve içgüdüsel hamlelerle yönlendirmeye ve oyunu kazanmaya çalışırsınız. Ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz , bunun kişisel gelişime pek bir katkısı yoktur. Önemli olan oyuna bakmak değil , taşların size anlatmak istediklerini görebilmek, bunları hayat ile ilişkilendirip her oyundan çeşitli dersler çıkarabilmektir.

Bu nedenle Go oyunundaki seviyeler potansiyel gücünüzü arttırmakla beraber bunu kinetik enerjiye dönüştüremeyebilir. Kişisel gelişimi Go oyunundaki seviyelerle ve yahut Go oynayan ya da Go oynamayan bireylerle ilişkilendirmek yanlış olacaktır. Go sadece bir katalizör görevi görmektedir, iradeniz ve azminiz ölçüsünde size yeni yollar, yeni fikirler ve  yeni fırsatlar yaratarak kişisel gelişiminize ivme kazandırabilir.

“ Sadece güzel vakit geçirmek için Go oynuyorum, bunun bana herhangi bir etkisi olmaz mı?” diyorsanız. Go oyununun doğrudan etkilerine bakmak gerekir.

 1. a.Farkındalık yaratır, gerçekçi olmanıza yardımcı olur.
 2. b.Limitlerinizi keşfetmenize yardımcı olur.
 3. c.Başarının şans, tesadüf vs. ile değil sadece çalışarak elde edilebileceğini gösterir.
 4. d.Kişiyi düşünceye sevk eder, anlık dahi olsa aklınızdaki karmaşadan arındırır.
 5. e.Çok farklı sosyal yapıdaki bireyleri bir araya getirir, hayatınıza ayrı bir renk katar.
 6. f.Tek bir yabancı dile dahi ihtiyaç olmadan dünyadaki tüm Go oyuncuları ile iletişime geçmenize yardımcı olur. ( Taşların Dili )
 7. g.Beynin fizyolojik gelişimine katkıda bulunur.
 8. h.Matematiksel hesaplamada ivme yaratır.
 9. i.Sayısal olarak hesaplanamayan problemlerde, doğru karar vermenize yardımcı olur. (hislere dayalı hamleler)
 10. j.Tecrübenin zekâdan daha güçlü bir olgu olduğunu gösterir.
 11. k.Kişiye sanatsal bir düşünce yapısı kazandırır ve en önemlisi ilham verir.

 

İlk oyuna başladığınız andan itibaren zamanla yukarıda belirttiğim özellikleri ve belki daha fazlasını keşfetmeye ve bunun tadını çıkarmaya başlamanız muhtemel.

 

“Uzun süredir Go oynuyorum, yukarıda bahsettiğin özelliklerin hemen hemen hepsini keşfettim ve Go oyunun daha da derinliklerine inip bunu kendi bireysel gelişimimde kullanmak istiyorum, bunun için ne yapmalıyım ?” diyorsan. Cevap biraz can sıkıcı olabilir, sanırım biraz acı çekmek gerekecek. Çünkü bu ilk bölümdeki keşifler kadar eğlenceli olmayabilir. Belli tabuları yıkmak, yaşam tarzınızda değişikliklere yer açmak ve çok çalışmak gerekecek. İşte şimdi Go oyununu görme ve hayatınızı yönlendirme zamanı !

Go oyunu; çözümü olmayan evrensel bir problem gibidir. Oyunu çözümü olmamasına karşı çözüme yaklaşma en temel hedeftir, muhtemelen çözüme en yakın insan hayattaki en büyük hazlardan birini yaşamakta. Kişisel ve toplumsal gelişimde de noktasal bir hedef yoktur, hedef gelişim sürecinin bizzat kendisidir, diğer bireylerden önde olan insanlar ve diğer toplumlardan önde olan medeniyetler de hedefe yakın olmanın mutluluğunu yaşamakta.

Yaşamın en temel amacı mutlu olabilmektir, bu da “Erdemli olmak” tan geçer. Farklı kültürlerde farklı düşünürler tarafından “Erdem” üzerine söylenmiş pek çok tanımlama mevcuttur. Ortak kümede ise şu değerler bulunmaktadır;

 • Bilgi sahibi olma.
 • Kendini tanıma ve kendini yenileyebilme.
 • Dengeli ve ölçülü olma.
 • Özgür ve mantıklı hareket edebilme.
 • Topluma ve çevreye hizmet etme.

Go oyunu bu değerleri size doğrudan kazandırmaz, sadece farkında olmanıza yardımcı olur. Go oynadığınız sürece bu değerler ile yüzleşmenize, mutlu ve başarılı olabilmek için sizi bu değerleri geliştirmeye sevk edecektir.

Bu bahsedilen değerlerin her birini açıklamak için belki kitaplar bile yetersiz kalacaktır, bu nedenle ben sadece kendimde ve çevremdeki go oyuncularında gördüğüm bazı tecrübeleri aktarmak istiyorum. Bunları hayata uyarlamayı da sizlere bırakıyorum.

Bilgi sahibi olma; nasıl olacağını herkes bilir fakat çok zahmetli bir iştir, kişiler sadece oyun oynayarak gelişeceklerini düşünürler ama problem çözmeden, oyun incelemeden, kitap okumadan ve Go dünyasındaki gelişmeleri takip etmeden gelişmek neredeyse imkânsızdır.

Kendini tanıma ve kendini yenileyebilme; Go oyunundaki belli seviyelerde gelişimin önünde duvarlar vardır. Kimi zayıf kimi güçlü. En güçlüsü ise kişinin kendini keşfettiği duvardır. Kimse kendi zayıf yönlerini bilmek istemez, hayat bunları gösterse dahi kişi görmezden gelir. Çoğu Go oyuncusunun hayattan ve kendinden soğuduğu andır. Bu duvar yıkılamazsa bireyin özgüveninde derin yaralar açabilir.

Dengeli ve ölçülü olma; oyunda açgözlü veyahut teslimiyetçi olmamayı hedefler. Aynı zamanda soğukkanlılığı teşvik eder ki, sevincinizi ya da hüznünüzü rakibinize belli etmeyin. Rakibiniz hislerinizi çözdüğü anda işler değişebilir.

Özgür ve mantıklı hareket edebilme; burada risk faktörü devreye girmekte, sıradaki en mantıklı hamle dizini size oyunu kaybettirecekse ve rakip dengeyi kendi lehine bozmuşsa farklı planlar yapıp oyunu tekrar lehinize çevirmeniz gerekir. Burada inisiyatifi ele geçirip rakibinize fark ettirmeden planınızı çok iyi bir şekilde uygulamanız gerekir, aksi halde hesapsızca alacağınız riskler hüzünle sonuçlanabilir.

Saygın ve saygılı olma; her iki rakipte de bu özellik mevcut ise oyun çok keyifli bir hale gelir. Eğer bir tarafın saygınlığı daha fazla ise karşı tarafa mükemmel bir psikolojik baskı sağlayacaktır. Rakibin kazanma hırsı körelecek ve size karşı olan gardı düşerek oyunu kazanmanız için fırsat sağlayacaktır.

Topluma ve çevreye hizmet etme; oyun sonunda yapacağınız oyun incelemeleri hem sizin hem rakibinizin gelişimine olanak tanıyacaktır. Bu sizi bencillikten uzaklaştırarak, biz duygusunun çevrenizde yaratacağı pozitif etkileşimden haz almanızı sağlayacaktır.

Kısacası Go oynamak size hoş vakit geçirmenizde yardımcı olabilir. Ama kişisel gelişim için bir tercih yapmanız ; uzun,zorlu ve belki zaman zaman sıkıcı bu yolda çok çalışmak gerekecek.

Erdemli bireylerle keyifli oyunlar oynamanız dileğiyle.

 

*Goban: GO oyunu tahtası.

 

Haber ağımıza katıl

Bizi takip et

İletişim

www.gooyunu.com :

İstanbul, Türkiye

Telefon:

(505) 335-2074

Email:

iletisim@gooyunu.com

"; urchinTracker(); /* ]]> */